ARIMO spol. s.r.o. - Výroba konfekce a modrotisku
Výroba modrotisku a konfekce
O nás
Historie firmy ARIMO
Nákup v eShopu

českydeutschenglish
 


ARIMO spol. s.r.o. - Výroba modrotisku a konfekce

Výrobní závod ARIMO spol. s.r.o.Vážené dámy, vážení pánové,

firma Arimo si Vám dovoluje předložit nabídku výrobního programu modrotisku a ukázku výroby dámských halenek.

Modrotisk je tradiční lidová tkanina, která sloužila k ženskému odívání, později jako ženský krojový oděv. Řemeslná výroba modrotisku je náročná. Tkanina (100% Ba) se nejprve naškrobí, usuší a mandluje. Na takto připravenou tkaninu se dřevěnou formou nanáší rezerva.

Formu je nutno k látce přikládat velmi pečlivě, jednak proto, aby se dobře obtiskla, jednak z hlediska řazení vedle sebe, neboť okraje motivů se nesmí překrývat ani tvořit mezery. Pro usnadnění tisku mají formy v rozích malé hřebíčky, které se přikládají vždy na obtisk z předchozího položení formy. Modrotiskařské formy jsou dřevěné desky o rozměrech asi 25×30 cm. Skládají se ze dvou základních dílů: díl se vzorem, který je nejčastěji vyřezáván do hruškového dřeva a druhý díl s držadlem z nějakého měkkého dřeva, který je nalepen na díl se vzorem. Motivy nejstarších forem byly vyřezány pouze do dřeva. V průběhu 19. století se vzory začaly obohacovat o jemější motivy, takže řezba byla doplňována různými nýtky, plíšky a hřebíčky z mosazi. Některé novější formy mají motiv vyroben pouze z mosazných plíšků, bez řezbářských prvků.


Modrotisk - formy - tisk na plátnoModrotisk - namáčení formyTradiční technologie modrotisku

dřevěné formy se vzory
namáčení v barvě
tisk na plátno


Po zaschnutí rezervy (popu) se tkanina barví za studena v lázni, jejímž základem je indigo.


Potištěné plátno - sušeníPříprava k barveníBarveníPoslední fází výroby je důkladné praní, ustalování ve slabém roztoku kyseliny sírové, máchání, sušení a mandlování.


PraníSušeníMandlování (žehlení)Hotové výrobkyV současné době se modrotisk používá v moderním odívání, ve výzdobě interiérů, vyrábí se ubrusy, prostírání, polštáře, jehelníčky a pod.

V českých zemí nyní pracuje a vyrábí modrotisk pouze firma Arimo, spol. s r.o. výroba konfekce a modrotisku ve Strážnici a malá dílna rodiny Danzingerů v Olešnici.

Firma Arimo navazuje na téměř stoletou tradici barviřské rodiny, založenou v roce 1906 panem Cyrilem Jochem. V barvířském řemesle pokračoval jeho syn František Joch do roku 1951, kdy bylo komunistickou vládou zakázáno soukromě provozovat řemesla. Po vzniku ÚLUVu v roce 1954 vznikají snahy o záchranu uměleckých řemesel a pan František Joch zpravoznil modrotiskovou dílnu v jejím rámci. Po jeho smrti v roce 1974 převzal dílnu jeho syn František ml., který pracoval se svým otcem od roku 1958 a vyučil se u něj barvířskému řemeslu. V roce 1978 přistoupil ÚLUV k výstavbě dvoupodlažní výrobní budovy o rozměrech 36×16 metrů, která byla otevřena v roce 1982 a zde se dále pokračuje ve výrobě modrotisku.

V roce 1992 si podal František Joch spolu s bratrem Sávou privatizační projekt na odkoupení výrobní budovy. V roce 1993 byla budova odkoupena a výroba modrotisku se vrátila rodině Jochů. Při zahájení Dnů evropského dědictví 2004 v Táboře byl Františku Jochovi udělen titul Nositele tradice lidových řemesel v oboru tradiční modrotisk. Titul je udělován řemeslníkům, kteří uchovávají ohrožené řemeslné technologie.

František Joch - nositel tradice František s bratrem Sávou a starostou města Tábor, při udělení titulu 

Výroba konfekce

V poschodí hlavní budovy na 720 čtverečních metrech byla zavedena výroba dámských halenek, pánských košil, pánských a dámských pyžam, pánských trenýrek a povlečení.

Dílna je vybavena nejmodernějšími šicími stroji od firmy Juki, má 50 zaměstnanců a je schopna vyrábět moderní technologií výrobky od hedvábí až po flanel nebo lehký manšestr. Kvalita výrobků je na dobré úrovni, exportují se do Rakouska, Německa, Španělska a Itálie. Všechno v práci ve mzdě.

V současné době má firma Arimo volných 30% výrobních kapacit, které nabízí k využití zájemcům o práci ve mzdě.

Šicí dílnaPrůmyslové šicí stroje JUKI


Firma Arimo , je schopna hotovit moderní technologií - pánské košile, dámské halenky, pánské trenýrky, pánské a dámské pyžama z tkanin, dámské sukně a povlečení od hedvábí až po flanel nebo lehký manšestr.

Zákazník předloží vzorek výrobku, který si přeje ušít, dále dodá střihy, vrchový materiál, metrovou přípravu, drobnou přípravu a adjustační materiál. Výrobky zhotovujeme v seriích od nejmenšího množstvi 100 ks.
KošilePánské košile

můžeme hotovit technologií přeplátovaných švů, které mají vyšší pevnost než obnitkovací švy, které také zhotovujeme.

 • límec
  podle předloženého vzorku a to společenský, kent, propínací rozhalenkový, smokingový a další
 • manžety
  kulaté, zkosené , hranaté, propínací
 • kapsy
  hranaté, kulaté, šestihranné
  obroubené nebo záložka clatto
 • přední díly
  zapínání zažehlené, skryté, nebo našitá či přinechaná léga
 • rukávy
  dlouhé nebo krátké obroubené, se záložkou clatto či našitým proužkem


Dámské halenkyDámské halenky

vyrábíme košilové, módní a krojové halenky, s dlouhým, tříčtvrtečním i krátkým rukávem.

Halenky mohou být sešity přeplátovaným nebo obnitkovacím švem, s různým druhem zapínání a různou fazonkou v průkrčníku.


Pánské trenýrkyPánské trenýrky

na přinechaný pas našíváme pruženku v šíři 4 cm , nebo ji všíváme do našívaného pasu z jiného dessénu. Trenýrky mají vpředu rozparek a jsou šity přeplátovaným švem.Pyžama z tkanin

dámská i pánská, mohou být v provedení krátkém – krátké rukávy a nohavice, nebo v provedení dlouhém – dlouhé rukávy a nohavíce.


Dámské sukněDámské sukně

V různém provedení podle přání zákazníka.